Pomagamy talentem

W roku szkolnym 2021/2022 działający w naszej szkole Klub Wolontariusza „Jesteśmy Jednością" wziął udział w ogólnopolskim konkursie pn. Mini Granty na Inicjatywy Wolontariackie Korpusu Solidarności organizowanym przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Nasza wolontariacka drużyna znalazła się w gronie 8 szkół, które otrzymały granty w kwocie 1000 zł. Zgodnie z założeniami projektu otrzymana kwota musiała zostać przeznaczona na realizację wybranego działania o charakterze wolontariackim.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację na Ukrainie, postanowiliśmy zaangażować się w projekt pn. Pomagamy talentem. Nasi uczniowie chcieli wykorzystać swoje mocne strony, polonistyczne zainteresowania oraz lekkość pióra i napisali bajki dla dzieci, które przy pomocy translatorów internetowych przetłumaczyli na język ukraiński. Wszyscy jednak wiedzieli, że narzędzia cyfrowe nigdy nie zastąpią tłumaczenia, którego dokonuje człowiek, dlatego postanowiliśmy poprosić o pomoc panią, która pracowała jako tłumacz w oddziale przygotowawczym dla uczniów z Ukrainy.
Gdy pani Anastasiia dokonała korekty naszych tłumaczeń, postanowiliśmy stworzyć z naszych bajek książeczki. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu w ramach grantu mogliśmy zakupić wszelkie potrzebne materiały. Nasze niezawodne wolontariuszki - Julka i Natalka wykonały piękne, kolorowe ilustracje oraz zajęły się laminowaniem i bindowaniem książeczek. Ponadto do każdej z nich przygotowały oryginalne zakładki. Choć praca była bardzo czasochłonna, przyniosła naszym uczennicom wiele radości i satysfakcji, a widok gotowych książeczek wywoływał wzruszenie i poczucie dumy.
W związku z tym, że każda bajka została zamieszczona w wersji polskiej oraz ukraińskiej, mogliśmy podarować nasze małe dzieła dzieciom z Ukrainy. Jako pierwsi książeczki otrzymali uczniowie klas 1-3 uczęszczający do oddziału przygotowawczego w naszej szkole. Książeczki okazały się świetnym prezentem i przyniosły dzieciom wiele radości. Stały się też piękną pamiątką, gdyż w bieżącym roku szkolnym uczniowie ci uczęszczają już do innych szkół.
Książeczki zostały również przekazane do naszej szkolnej biblioteki oraz kilku bibliotek szkolnych znajdujących się na terenie naszej gminy. Ponadto przekazaliśmy je również do biblioteki gminnej, gdyż chcieliśmy, aby trafiły do jak najszerszej grupy odbiorców. W związku z tym, że nasze bajki zostały wydrukowane w dwóch językach, z powodzeniem mogą je czytać również dzieci polskojęzyczne.
Udział w projekcie stał się dla nas niezwykle ciekawym doświadczeniem. Nasze wolontariuszki wykazały się wielkim zaangażowaniem i włożyły wiele serca w realizację każdego z zadań. Dzięki projektowi uczniowie odważyli się zaprezentować swoje talenty i uświadomili sobie, że każdy z nas ma w sobie coś, dzięki czemu może wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Sursum Corda za szansę na udział w ciekawym i angażującym uczniów projekcie, którego realizacja przyniosła wiele radości i satysfakcji zarówno wolontariuszom, jak i odbiorcom naszych działań. Mini Granty to bardzo wartościowy konkurs i nieocenione wsparcie, dające możliwość zrealizowania pomysłów, których bez niego z pewnością nie moglibyśmy urzeczywistnić. Udział w projekcie stał się dla uczniów również okazją do integracji, rozwijania kreatywności i wzmacniania poczucia odpowiedzialności za podjęte działania.
                                                Koordynatorzy: Edyta Lesiewicz ,Jolanta Sumara-Warchoł, Katarzyna Szczupak