O bibliotece

Biblioteka szkolna udostępniona jest czytelnikom w poniedziałki, środy  i  piątki. Korzystają z niej uczniowie klas I – VIII, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

Obecnie biblioteka posiada 4 sale. W jednej znajduje się wypożyczalnia dla klas młodszych (I – VI), a w drugiej wypożyczalnia dla uczniów klas starszych (VII – VIII). W oddzielnych pomieszczeniach znajduje się czytelnia z księgozbiorem podręcznym i 5 stanowiskami komputerowymi z podłączeniem do Internetu oraz sala audiowizualna. Biblioteka posiada także magazyn, w którym przechowywane są podręczniki szkolne.

Księgozbiór biblioteki liczy 8988 woluminów. Ustawiony jest według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej dla szkół podstawowych. Zawiera następujące działy:

• Księgozbiór podręczny
    • Lektury
    • Poezja, dramat (Pd)
    • Bajeczki, wierszyki, opowiadania dla najmłodszych (Bw)
    • Baśnie, legendy, podania (B)
    • Powieści i opowiadania obyczajowe (Ob)
    • Powieści i opowiadania przygodowe (P)
    • Powieści i opowiadania przyrodnicze (Prz)
    • Powieści i opowiadania historyczne (H)
    • Powieści i opowiadania fantastyczne (F)
    • Literatura popularnonaukowa z przeznaczeniem dla nauczycieli
    • Zbiory specjalne - kasety video, CD-ROM
    • Czasopisma: dziecięce, młodzieżowe, metodyczne
      i popularnonaukowe.

Na wyposażeniu biblioteki szkolnej znajduje się:

• telewizor
    • video
    • odtwarzacz DVD
    • radiomagnetofon
    • 2 drukarki.

Dzięki zakupionemu programowi od roku szkolnego 2006/2007 skomputeryzowano system udostępniania zbiorów i wyszukiwania informacji w celu ułatwienia dostępu uczniom, nauczycielom i innym czytelnikom do zbiorów biblioteki i czytelni.

Księgozbiór systematycznie powiększa się dzięki zakupom za pieniądze Rady Rodziców, akcji „Złotówka na bibliotekę”, zbiórce surowców wtórnych prowadzonej przez kółko ekologiczne i darom czytelników. Bardzo duży wpływ na rozbudowę i odnowienie księgozbioru miał udział szkoły w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”.

W pracy biblioteki pomaga aktyw jest on podzielony na sekcje: porządkową, kulturalną i techniczną oraz sekcja łączników, która ma za zadanie na bieżąco informować wychowawców o stanie czytelnictwa w klasie.

Bibliotekarz inspiruje uczniów do czytelnictwa i rozwijania zainteresowań poprzez całoroczny konkurs czytelniczy oraz inne konkursy, spotkania i pogadanki połączone z projekcją filmów.

Przybliżeniu patrona szkoły uczniom służy nie tylko konkurs wiedzy o patronie, ale również zorganizowana wystawka książek i pamiątek oraz materiały gromadzone do bibliografii poświęconej Świętej Jadwidze Królowej.

Na wystawce propagowane są nowości i ciekawe książki podróżnicze, przygodowe, baśnie i bajki dla dzieci chcąc przybliżyć je uczniom.

Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki i życzymy miłej lektury.

Godziny otwarcia biblioteki;

Poniedziałek:  7.30 - 12.30