Karta rowerowa

Procedura ubiegania się o kartę rowerową w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 512),
Ustawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997r. Nr 98, poz. 602 z późniejszymi zmianami)

Procedura uzyskania karty rowerowejUzyskanie karty rowerowej wymaga postępowania zgodnie z poniższą procedurą:

• Uczeń powinien otrzymać od nauczyciela technikiArkusz zaliczeń ucznia.
  • Wypełnić czytelnie swoje dane osobowe.
  • Uzyskać wpis (zgodę) rodziców lub prawnego opiekuna.
  • Uzyskać wpis (zgodę) nauczyciela wychowawcy.
  • Uczestniczyć w teoretycznych zajęciach szkoleniowych przygotowujących do zaliczeń.
  • Przystąpić do sprawdzianu teoretycznego.
  • Po pozytywnym zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego, przystąpić do sprawdzianu praktycznego z jazdy na własnym lub pożyczonym rowerze na placu manewrowym.
  • Po pozytywnym zdaniu egzaminu zgłosić się po upływie dwóch tygodni od daty egzaminu, do sekretariatu szkoły, po odbiór karty rowerowej.

Warunki ubiegania się o kartę rowerową

• Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie później niż
    w dniu egzaminu ukończyli 10 lat.
  • Uczeń powinien w wyznaczonym terminie złożyć wypełniony czytelnie Arkusz zaliczeń ucznia wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym.
  • W przypadku braku podpisu rodzica lub wychowawcy, uczeń nie może ubiegać się
    o uzyskanie karty rowerowej.
  • Uczeń musi uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych zorganizowanych
    w ramach lekcji zajęć technicznych lub innych z wychowania fizycznego.
  • Uczeń przystępuje do sprawdzenia umiejętności teoretycznych w wyznaczonym terminie, sprawdzian odbywa się w formie testowej.
  • Po zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego uczeń przystępuje do sprawdzianu praktycznego z jazdy na rowerze.
  • Egzamin praktyczny musi się odbywać wyłącznie na rowerze posiadającym wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym.
  • Uczniowi, który spełnił wszystkie wymagania egzaminacyjne do kierowania rowerem, wydawana jest karta rowerowa.
  • Karta rowerowa wydawana jest w sekretariacie szkoły nie prędzej, jak po upływie dwóch tygodni od czasu egzaminu.
  • Rejestr wydanych kart rowerowych prowadzony i przechowywany jest przez nauczyciela techniki
  • Egzamin na kartę rowerową nie jest obowiązkowy.
  • W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej rodzic składa pisemne oświadczenie o zaistniałym fakcie.
  • W uzyskaniu karty rowerowej uczniowi pomagają wszyscy nauczyciele,
    w szczególności nauczyciele uczący zajęć technicznych, wychowania fizycznego oraz wychowawcy.
  • Do uzyskania karty rowerowej przygotowywani są uczniowie klas IV w ramach przedmiotu zajęć technicznych, głównie na zajęciach z wychowania komunikacyjnego.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne.

1. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru. Uczeń ma prawo do egzaminu poprawkowego. Egzamin obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 25 pytań, aby go zdać należy udzielić 20 poprawnych odpowiedzi. Czas trwania egzaminu 35 minut.
  2. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych:
    -  przygotowanie roweru do jazdy

-  ruszanie z terenu płaskiego i pod górkę
    -  jazda do przodu po prostej i łukach w kształcie cyfry 8 (tzw. „ósemki”)
    -  jazda po wyznaczonym torze
    -  prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe

Sprawdzian umiejętności praktycznych  odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (początek czerwca) na odpowiednio przygotowanym placu manewrowym.
Uczeń zobowiązany jest stawić się na egzamin z  rowerem wzorcowo przygotowanym do użytku tj. sprawnym technicznie i przepisowo wyposażonym, lub skorzystać z roweru przygotowanego przez organizatora egzaminu.
Całością spraw organizacyjnych związanych z uzyskaniem przez uczniów karty rowerowej kieruje szkoła.

Postanowienia końcowe

1. Uczniowi, który spełnił wszystkie wymagania egzaminacyjne do kierowania rowerem, wydawana jest karta rowerowa.
  2. Karta rowerowa wydawana jest w sekretariacie szkoły bezpłatnie w ciągu 2 tygodni od czasu egzaminu.
  3. Rejestr wydanych kart rowerowych prowadzony i przechowywany jest w sekretariacie szkoły.
  4. W przypadku utraty lub zniszczenia karty rowerowej rodzic składa pisemne oświadczenie o zaistniałym fakcie.
  5. Duplikat może być wydany do ukończenia 18 roku życia przez zdającego.

Strony internetowe przydatne do egzaminu na kartę rowerową
Adresy stron internetowych zawierających informacje przydatne dla uczniów zdających na kartę rowerową:

Testy na kartę rowerową

test 1                         test 2                        test 3                  test 4                  test 6

test 7                        test 9                        test 10                 test 11                  test 12

test 13                      test 14                       test 15                test 16                 test 17

test 18                      test 19                       test 20                test 22                 test 23